12.02.2023

Osobisty przewodnik Duszy: Dajmon

Koncepcja osobistego przewodnika Duszy wywodzi się z platońskiej idei, że każdy człowiek przychodzi na świat wezwany. Przed narodzeniem otrzymuje osobistego dajmona, po to by Dusza mogła na ziemi podążać ścieżką swojego powołania. Dusza i jej przewodnik – dajmon tworzą jedność. Niestety po narodzinach zapominamy o tym.  W psychologii C.G. Junga dajmon to archetyp naszego wewnętrznego geniusza, który przemawia głosem naszej intuicji. Dajmon kieruje naszymi działaniami, nieuświadomionymi pasjami i motywacjami, szepcze pomysły, inspiruje nas. J. Hillman, uczeń C. J Junga, opisuje dajmona jako przeznaczenie Duszy, jej hegemona i hegemona całego życia człowieka. Różne kultury i tradycje duchowe różnie nazywają osobistego przewodnika Duszy. Rzymianie mówią o nim  genius, chrześcijanie nazywają go aniołem stróżem, a w tradycji szamańskiej jego odpowiednikiem jest duch opiekuńczy, duch przewodnik.

W świecie uzgodnionej rzeczywistości Dajmon stara się sprowadzić nas na ścieżkę naszego powołania. Kieruje naszymi działaniami jako nasz wewnętrzny głos. Słuchając go kreujemy przestrzeń spotkań z naszą Duszą. Im bardziej go ignorujemy, tym głośniej przemawia przez ludzi i sytuacje: odrzucone projekty, nieudane związki, itp.

W światach poza uzgodnioną rzeczywistością pojawia się w postaci, która najlepiej odzwierciedla nasze duchowe jakości: dzikie zwierzę, roślina, drzewo lub żywioł. Bywa, że przybiera ludzką postać, albo widzimy go jako postać zmiennokształtną lub złożoną z wielu kształtów (np. konio-wilko-jastrząb). Nie tylko towarzyszy nam w podróżach, lecz także jest naszym przewodnikiem po duchowych światach, a kiedy trzeba opiekunem. Zna geografię duchowych światów, bo jest ich częścią. Działając w połączeniu z nim działamy w jedności z naszą Duszą. Słuchając go w kolejnych podróżach, jednocześnie rozwijamy i pogłębiamy zaufanie do swojej intuicji, odkrywamy i wzmacniamy swoją wewnętrzną mądrość.

Literatura
Hilman, J. 2018. Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania. Wydawnictwo Laurum.
Mindell, A. 2004. Śnienie na jawie. Wydawnictwo Kos.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

zobacz również

Świadomość mentalna

Świadomość mentalną tworzą energetyczne wzorce myśli, idei, przekonań, uprzedzeń, wartości, wierzeń, które decydują o treści i formach świata uzgodnionej rzeczywistości oraz światów poza uzgodnioną rzeczywistością. Są doskonałym nośnikiem informacji na temat poziomu świadomości w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Świadomość mentalna zapisana jest w ciele mentalnym powiązanym z czakrą gardła, trzeciego oka i częściowo z czakrą […]

Czytaj dalej

Rany emocjonalne: odrzucenie, porzucenie, niesprawiedliwość, upokorzenia, zdrada

Czytaj dalej

Podróż świadomości

Podróżą świadomości określam wywodzące się z tradycji podróży szamańskiej  doświadczenie świata poza uzgodnioną rzeczywistością wywołane przez bębnienie w rytmie 200-220 uderzeń na minutę. Pod jego wpływem w korze słuchowej mózgu powstają fale o częstotliwości alfa i theta, które oddziałują na ciało fizyczne i ciała subtelne. Akcja serca spowalnia, oddech się pogłębia, napięcie mięśni rozluźnia, a […]

Czytaj dalej